Przedmiotem zamówienia jest opracowanie Studium Wykonalności (dalej: studium wykonalności, SW) dla zadania inwestycyjnego pn.:
„Zbiornik przeciwpowodziowy Kotlarnia na rzece Bierawce”.
Studium wykonalności zostanie wykorzystane do aplikowania o dofinansowanie ze środków krajowych z programu wieloletniego pn.: „Gospodarowanie zasobami wodnymi w Polsce” i ewentualnie z funduszy unijnych.
W ramach opracowania studium wykonalności Wykonawca przedstawi minimum trzy warianty realizacyjne zadania inwestycyjnego. Dokona przy tym oceny wariantu realizacyjnego zawartego w projekcie budowlanym zbiornika przeciwpowodziowego Kotlarnia na rzece Bierawce opracowanym w 2008 r. i ewentualnie uwzględni go wśród przedstawionych propozycji.
Wykonawca jest zobowiązany do opracowania studium wykonalności z należytą dokładnością w zakresie, formie i standardzie zgodnym z aktualnie obowiązującymi wymaganiami dla projektów aplikujących o wsparcie ze środków unijnych (Wytyczne dotyczące zagadnień związanych z przygotowaniem projektów inwestycyjnych, w tym hybrydowych na lata 2021-2027 - https://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/).
Wykonawca zobowiązany jest:
- Opracowując warianty realizacyjne zadania inwestycyjnego należy wziąć pod uwagę planowane kierunki działań Kopalni Piasku „Kotlarnia” S.A., a także realizowany przez kopalnię proces rekultywacji wyrobiska.
- Zweryfikować i poddać analizie zakres oraz charakterystykę zaproponowanego zadania inwestycyjnego oraz przedstawić inne, nowe rozwiązania alternatywne służące osiągnięciu celu zadania inwestycyjnego, uwzględniające rozwój technologii wykonania robót i odpowiednie pod względem technicznym i ekonomicznym.
- Wykonać wnikliwą analizę kosztów i korzyści, zgodnie z wytycznymi dla opracowań towarzyszących aplikacjom na pozyskanie środków z funduszy unijnych, ze szczególnym uwzględnieniem Wytycznych dotyczących zagadnień związanych z przygotowaniem projektów inwestycyjnych, w tym hybrydowych na lata 2021-2027.
- Dokonać oceny aktualnego stanu przygotowania instytucjonalnego podmiotów zaangażowanych w realizację i funkcjonowanie zadania inwestycyjnego.
- Dokonując analizy instytucjonalnej należy uwzględniać prawne i finansowe (w tym podatkowe) uwarunkowania realizacji projektu i przyjętych rozwiązań, przede wszystkim w zakresie kwalifikowalności podatku VAT.
- Sprawdzić dostępność terenu pod wskazane zadanie inwestycyjne.
- Dokonać oceny zaawansowania zadania inwestycyjnego pod względem uzyskanych i koniecznych do uzyskania decyzji administracyjnych, przeprowadzonych postępowań w sprawie oceny oddziaływania na środowisko oraz zgodności z miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego.
- Obliczyć koszt realizacji zadania inwestycyjnego uwzględniając zmiany parametrów cenotwórczych w perspektywie lat realizacji projektu oraz przedstawić podział kosztów dla poszczególnych działań związanych z realizacją zadania inwestycyjnego, na koszty kwalifikowane i niekwalifikowane, z uwzględnieniem działań już zrealizowanych.
Zakres rzeczowy przedmiotowego zamówienia obejmuje m.in.:
W szczególności studium wykonalności powinno zawierać:
• ogólną charakterystykę projektu,
• analizę potrzeb danego środowiska społeczno-gospodarczego,
• definicję celów projektu,
• analizę wykonalności,
• analizę popytu,
• analizę opcji - analizę wariantów i rozwiązań inwestycyjnych i wybór wariantu do zastosowania,
• szczegółową charakterystykę projektu (opis techniczny),
• opis pozycji rynkowej Wnioskodawcy,
• analizę standingu finansowego Wnioskodawcy,
• analizę finansową, w tym analizę trwałości finansowej,
• analizę kosztów i korzyści (analizę ekonomiczną),
• analizę ryzyka,
• analizę wrażliwości,
• harmonogram rzeczowo-finansowy dla wariantu rekomendowanego,
• informacje dotyczące promocji projektu,
• podsumowanie i wnioski,
• oświadczenie wykonawcy.
Uzupełnieniem do studium wykonalności powinna być prezentacja multimedialna przygotowana dla celów promocyjnych, podsumowująca wykonane analizy oraz wyniki uzyskane w ramach opracowania studium wykonalności.
Harmonogram prac
Wykonawca jest zobowiązany przygotować przedmiot zamówienia w formie papierowej oraz w formie elektronicznej.
- W terminie do 50 dni od podpisania umowy, Wykonawca przedstawi proponowane rozwiązania wariantowe w celu ich uzgodnienia z Zamawiającym.
- Zamawiający w ciągu 7 dni dokona oceny przedłożonych wariantów oraz potwierdzi zasadność prowadzenia dalszej analizy dla wskazanych wariantów. Następnie Wykonawca będzie kontynuował prace związane z opracowaniem studium wykonalności.
- W terminie 21 dni przed datą ostatecznego odbioru przedmiotu zamówienia, Wykonawca przekaże Zamawiającemu za pokwitowaniem przedmiot zamówienia w ilości:
- 1 egz. w formie papierowej,
- 1 egz. w formie elektronicznej (na nośniku danych USB).
- Zamawiający w ciągu 7 dni ma możliwość wniesienia uwag do przedmiotu zamówienia, które Wykonawca przeanalizuje i uwzględni w ciągu 7 kolejnych dni. Wersja z uwzględnionymi uwagami podlega przekazaniu stosownie do pkt. 3, a Zamawiający może wnieść do niej uwagi stosownie do zapisów niniejszego punktu.
- W przypadku braku uwag Zamawiający w ciągu 7 dni oświadczy czy przyjmuje przedmiot zamówienia, podpisując z Wykonawcą protokół zdawczo-odbiorczy lub odmówi podpisania protokołu w przypadku stwierdzenia wad wskazując Wykonawcy termin na usunięcie wad. Wersja poprawiona podlega ocenie stosownie do zapisów niniejszego punktu. Wersja przedmiotu zamówienia zaakceptowana przez Zamawiającego traktowana jest jako ostateczna.
- Po zaakceptowaniu Wykonawca przekaże Zamawiającemu:
- ostateczną wersję studium wykonalności w formie papierowej (opracowanie trwale zszyte) w 4 egz.,
- prezentację multimedialną dla celów promocyjnych podsumowującą wyniki uzyskane w ramach opracowania studium wykonalności w formacie .pptx i .pdf,
- 3 egz. kompletnego przedmiotu zamówienia w wersji elektronicznej, tj. na każdym nośniku USB będzie się znajdować:
- studium wykonalności:
- część tekstowa w formacie .docx i .xlsx z otwartymi formułami obliczeniowymi oraz formacie .pdf,
- część rysunkowa w formacie .pdf,
- prezentacja multimedialna w programie Microsoft Office Power Point.
Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia zawiera Załącznik nr 1 do SWZ_Opis Przedmiotu Zamówienia
Pozostałe warunki realizacji przedmiotu zamówienia przedstawiono we Wzorze umowy stanowiącym ZAŁĄCZNIK NR 7 do niniejszej specyfikacji warunków zamówienia.
Zdolność do prowadzenia działalności zawodowej
Zamawiający nie określa szczegółowego warunku udziału w tym zakresie.
Sytuacja ekonomiczna i finansowa
Zamawiający nie określa szczegółowego warunku udziału w tym zakresie.
Zdolność techniczna i kwalifikacje zawodowe
1. Wykonawca musi wykazać, że w okresie ostatnich 5 (pięciu) lat przed upływem terminu składania ofert, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy – w tym okresie wykonał co najmniej:
- 3 (trzy) usługi polegające na wykonaniu studium wykonalności lub koncepcji technicznej dotyczące obiektów hydrotechnicznych, w tym co najmniej 1 (jedną) usługę polegającą na wykonaniu studium wykonalności lub koncepcji technicznej dla projektu obejmującego budowę, odbudowę lub rozbudowę zbiornika wodnego o wartości projektu (robót budowlanych) min. 50 mln zł brutto;
Uwaga: Wykonawca wskaże wykonane usługi wraz z podaniem ich wartości, daty, miejsca wykonania i podmiotów, na rzecz których zostały one wykonane oraz wartości projektu obejmującego budowę, odbudowę lub rozbudowę zbiornika wodnego z załączeniem dowodów określających czy usługi zostały wykonane należycie, w szczególności informacji o tym czy usługi zostały wykonane zgodnie z przepisami prawa i prawidłowo ukończone, przy czym dowodami, o których mowa, są referencje bądź inne dokumenty wystawione przez podmiot, na rzecz którego usługi były wykonywane, a jeżeli wykonawca z przyczyn niezależnych od niego nie jest w stanie uzyskać tych dokumentów – inne odpowiednie dokumenty.
Uwaga: W przypadku podania wartości robót budowlanych lub usług w walutach innych niż wskazane przez Zamawiającego, to dla potwierdzenia spełniania warunku Zamawiający dokona przeliczenia tej waluty na PLN według średniego kursu ogłoszonego przez NBP z dnia opublikowania ogłoszenia o zamówieniu w BZP.
2. Wykonawca zobowiązany jest wykazać się dysponowaniem osobami
zdolnymi do realizacji przedmiotowego zamówienia, posiadającymi odpowiednie doświadczenie oraz kwalifikacje zawodowe umożliwiające realizację zamówienia. W tym, co najmniej:
- 1 (jedną) osobą, która będzie pełniła funkcję koordynatora zespołu ds. opracowania studium wykonalności (SW) – posiadającą doświadczenie zawodowe w zakresie zarządzania/koordynowania/realizacji min. 1 studium wykonalności lub koncepcji dla projektu obejmującego budowę, odbudowę lub rozbudowę zbiornika wodnego o powierzchni min. 100 ha;
- 1 (jedną) osobą, która będzie pełniła funkcję eksperta ds. ekonomiczno-finansowych – posiadającą doświadczenie w realizacji min. 1 SW (w zakresie przygotowanie analizy ekonomiczno-finansowej) dla projektu obejmującego budowę, odbudowę lub rozbudowę obiektu hydrotechnicznego;
- 1 (jedną) osobą, która będzie pełniła funkcję eksperta ds. budowli hydrotechnicznych –posiadającą od co najmniej 5 letnie kwalifikacje niezbędne do realizacji zamówienia w zakresie specjalności inżynieryjnej hydrotechnicznej do projektowania bez ograniczeń lub inne uprawnienia odpowiadające powyższym, wydane na podstawie wcześniej obowiązujących przepisów lub posiadającymi zagraniczne uprawnienia uznane w zakresie i na zasadach opisanych w ustawie z dnia 22 grudnia 2015 r. o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej (Dz. U. z 2020 r., poz. 220).
Wszystkie osoby będące obywatelami krajów członkowskich Unii Europejskiej, które Wykonawca wskaże do uczestniczenia w wykonaniu niniejszego zamówienia i od których wymagane są uprawnienia budowlane, winny posiadać decyzję w sprawie uznania wymaganych kwalifikacji do wykonywania w Rzeczypospolitej Polskiej funkcji technicznych w budownictwie w zakresie przedmiotu niniejszego zamówienia zgodnie z Ustawą z 22 grudnia 2015 r. o zasadach uznania kwalifikacji zawodowych nabytych w krajach członkowskich Unii Europejskiej (tj. Dz. U. z 2018 r. poz. 2272 ze zm.) lub ustawy z dnia 18 marca 2008 r. o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej (t. jedn. Dz. U. Nr 63, poz. 394, z 2013 r. poz. 1650 oraz z 2014 r. poz. 1004), dopuszcza się także kwalifikacje równoważne do przedstawionych powyżej zdobyte w innych państwach na zasadach określonych w art. 12a ustawy Prawo budowlane w związku z przepisami ustawy z dnia 22 grudnia 2015 r. o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej lub art. 20a ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o samorządach zawodowych architektów, inżynierów budownictwa oraz urbanistów (t. jedn. Dz.U. z 2019 r. poz. 1117).
Uwaga: W przypadku wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia, spełnienie warunków dotyczących zdolności technicznej
i zawodowej, wykonawcy wykazują łącznie razem lub co najmniej jeden z nich.
Warunki realizacji umowy
Warunki realizacji umowy zostały określone we Wzorze Umowy stanowiącym Załącznik nr 7 do SWZ.