Przedmiotem zamówienia jest kompleksowe utrzymanie zbiornika Zesławice. W ramach obsługi i eksploatacji zbiornika „Zesławice” Wykonawca zobowiązany prowadzić obsługę i eksploatację zbiornika zgodnie załącznikiem do umowy nr 1a pn.: ”ZAKRES CZYNNOŚCI obsługa i eksploatacja zbiornika „Zesławice” wraz z budowlami towarzyszącymi (dotyczy każdego roku tj. 2024,2025, 2026).
Skrócony opis obowiązków Wykonawcy:
- Prowadzenie obsługi i eksploatacji zbiornika oraz dokumentacji z wykonywanych czynności w tym ścisłe przestrzeganie okresów i wymaganych poziomów piętrzenia wody zgodnie z:
- pozwoleniami wodno prawnymi;
- instrukcją gospodarowania wodą dla zbiornika;
- instrukcją eksploatacji zbiornika;
- instrukcja obsługi automatycznego posterunku wodowskazowego
- Zarządzanie i sterowanie zbiornikiem w warunkach normalnej eksploatacji, zagrożenia powodziowego i powodzi.
- Utrzymanie w stałej gotowości i sprawności technicznej urządzeń hydrotechnicznych zbiornika wodnego bez względu na pory roku i warunki atmosferyczne.
- Prowadzenie wymaganej dokumentacji zbiornika zgodnie z instrukcją eksploatacji i pozwoleniem wodno prawnym.
- Zatrudnienie odpowiedniej ilości pracowników, którzy zapewnią właściwą obsługę urządzeń na zbiorniku w warunkach normalnej eksploatacji, zagrożenia powodziowego i powodzi.
- Zapewnienie przez Wykonawcę nadzoru nad obsługą i eksploatacją zbiornika przez osobę posiadającą uprawnienia w zakresie kierowania pracami konserwacyjnymi na urządzeniach wodnych oraz wiedzę i doświadczenie
- Zapewnienie 24-godzinnej całodobowej obsługi zbiornika 7 dni w tygodniu również w dni wolne od pracy (warunki normalne).
- Zapewnienie całodobowej, co najmniej dwuosobowej obsługi zbiornika w czasie ogłoszenia stanu ostrzegawczego i alarmowego oraz w czasie prowadzenia akcji przeciwpowodziowej (warunki nadzwyczajne).
- Wykonywanie bieżących, okresowych i awaryjnych (doraźnych) przeglądów stanu technicznego zbiornika, zgodnie z ustawą Prawo budowlane w szczególności wymagane zgodnie z zapisem art. 62 Okresowe kontrole stanu technicznego obiektu budowlanego, co najmniej raz w roku.
- Wykonanie w roku 2024 zgodnie z art. 62 Ustawy Prawo budowlanej - 5 letniej Okresowej kontroli stanu technicznego obiektu budowlanego zbiornika wodnego Zesławice.
- Przekazywanie protokołów z przeglądów stanu technicznego zbiornika do Zarząd Zlewni w Krakowie celem dołączenia do książki obiektu budowlanego.
- Utrzymywanie stałego kontaktu z Zarządem Zlewni w Krakowie, który należy informować o występujących zakłóceniach w pracy urządzeń oraz zauważonych zmianach i uszkodzeniach.
- Współpraca z Dyspozytorem ArcelorMittal S.A. Oddział w Krakowie w zakresie regulacji poziomów wody na rzece Dłubni poniżej zapory zbiornika na Zesławicach.
- Informowanie Dyspozytora ArcelorMittal S.A. Oddział w Krakowie o występujących zakłóceniach w pracy urządzeń oraz zauważonych zmianach i uszkodzeniach.
- Zabezpieczenie materiałów, narzędzi, sprzętu i transportu potrzebnego do bieżącej obsługi urządzeń hydrotechnicznych oraz robót konserwacyjnych i remontowych.
- Ponoszenie kosztów wywozu odpadów.
- Ponoszenie kosztów mediów (ogrzewanie, woda, ścieki).
- Ponoszenie kosztów abonamentu i rozmów z telefonu stacjonarnego w stróżówce przy zbiorniku.
- Zapewnienie i ponoszenie kosztów dodatkowej łączności poprzez sieć telefonii bezprzewodowej (jeden telefon komórkowy przypisany do obiektu)
- Zapewnienie i ponoszenie kosztów dostępu do Internetu z limitem transferu danych na poziomie min. 50 GB miesięcznie do obsługi automatycznych punktów pomiarowych oraz podglądu monitoringu wizyjnego.
- Ponoszenie kosztów utrzymania łączności z automatycznymi punktami pomiarowymi poprzez karty SIM (dla trzech punktów pomiarowych w rejonie zbiornika Zesławice) oraz usługę utrzymania serwera wraz z gromadzeniem danych i wizualizacją działania systemu do dnia 31.12.2026 r.
- Przestrzeganie przepisów BHP.
- Wszelkie szkody powstałe na skutek niewłaściwej obsługi urządzeń ponosi Eksploatator.
Zakres czynności związanych z obsługą i eksploatacją w warunkach normalnych:
- Dyżur 24-godziny całodobowy obsługi zbiornika 7 dni w tygodniu również w dni wolne od pracy (warunki normalne).
- Stała, całodobowa ochrona obiektu lub dyżur osoby lub osób dozorujących obiekt przed wejściem na teren osób nieupoważnionych. Osoba pełniąca dozór lub ochrona musi być również przeszkolona w zakresie obsługi urządzeń i sterowania zbiornikiem.
- Codzienna kontrola wizualna zapory i urządzeń, w tym drożności urządzeń przelewowo-spustowych oraz obchód całego obiektu w celu stwierdzenia zmian i uszkodzeń.
- Raz w tygodniu kontrola wizualna automatycznych posterunków wodowskazowych na rzece Dłubni i potoku Baranówka.
- Codzienne odczyty wskazań urządzeń pomiarowych stanu wód w korycie rzeki Dłubni oraz poziomu wody na łatach wodowskazowych zainstalowanych na elementach budowli z odnotowaniem wskazań stanu wód w dzienniku gospodarowania wodą, zgodnie Rozporządzenie Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej z dnia 31 maja 2019 r. w sprawie sposobu prowadzenia, w tym częstotliwości dokonywania wpisów, oraz wzoru dziennika gospodarowania wodą oraz przekazywanie codziennych informacji zbiornikowych do IMGW, PGW Wody Polskie RZGW Kraków i innych instytucji.
- Odczyty 1 raz w miesiącu wskazań zainstalowanych piezometrów, wraz z prowadzeniem dokumentacji odczytów i przekazywaniem ich do Zarząd Zlewni w Krakowie.
- Bieżące usuwanie napływających zanieczyszczeń (gałęzi, dłużyc, drzew, śmieci itp.) w bezpośrednim sąsiedztwie budowli w szczególności oczyszczanie przelewu z pływających zanieczyszczeń blokujących przepływ lub mogących uszkodzić urządzenia;
- Usuwanie na bieżąco zatorów i przetamowań z koryta rzeki Dłubnia powyżej zbiornika na odcinku od nasypu kolejowego do wlotu do zbiornika.
- Usuwanie z fragmentów czaszy zbiornika odrostu trzcin wodnych oraz wodorostów;
- Bieżąca konserwacja betonowych elementów budowli, urządzeń i ubezpieczeń przy budowlach, w tym schodów;
- Przeprowadzenie bieżących konserwacji urządzeń i mechanizmów;
- Wymiana baterii w automatycznych posterunkach wodowskazowych na rzece Dłubni oraz potoku Baranówka – według wskazań urządzenia.
- Raz w miesiącu oczyszczenie z namułu osłony sondy hydrostatycznej w automatycznych posterunkach wodowskazowych
- Odśnieżanie pomostu roboczego jazu w zimie;
- Odśnieżanie drogi dojazdowej i parkingu;
- W czasie występowania zjawisk lodowych utrzymywanie przerębli o szerokości około 1 m wokół łat wodowskazowych oraz wzdłuż zasuw od strony górnej wody oraz usuwanie lodu z prowadnic zasuw;
- Wymiana żarówek w lampach na terenie obiektu;
- Utrzymywanie oznakowań (tablic) informacyjnych i ostrzegawczych;
- Utrzymanie ładu i porządku na obiekcie, w tym zbiórka i wywóz wszystkich śmieci i odpadów;
Zakres czynności związanych z obsługą i eksploatacją w warunkach nadzwyczajnych:
- Stały, całodobowy dyżur dwóch osób przeszkolonych w zakresie obsługi zamknięć budowli upustowej zbiornika;
- W przypadku ogłoszenia alarmu przeciwpowodziowego utrzymywanie przez osobę pełniącą funkcje kierownicze i nadzorcze stałego kontaktu z Zarządem Zlewni w Krakowie lub w jego zastępstwie przez inną osobę posiadającą odpowiednie uprawnienia i doświadczenie, przewidzianą do nadzoru nad obsługą i eksploatacją zbiornika.
- Usuwanie z przelewu napływających zanieczyszczeń;
- Przekazywanie do Zarząd Zlewni w Krakowie na bieżąco (na żądanie) informacji o aktualnej sytuacji na zbiorniku w tym o napełnieniu zbiornika (dostępnej pojemności przeciwpowodziowej);
- Niezwłoczna kontrola automatycznych posterunków wodowskazowych na rzece Dłubni w sytuacji wskazania przez urządzenie alarmu włamaniowego.
Zakres robót konserwacyjnych:
- Oczyszczenie z rdzy i malowanie konserwacyjne konstrukcji stalowych raz w roku.
- W okresie porostu traw (od maja do października) raz w miesiącu (przed miesięcznym odbiorem robót) wykoszenie wraz z rozdrobieniem i wycięcie roślinności (dotyczy traw, trzcin, samosiejek drzew i krzewów) z terenu w rejonie jazu ograniczonego ogrodzeniem.
- W okresie porostu traw (od maja do października) bieżące - wysokość porostu traw nie może przekraczać 10 cm - wykaszanie wraz z rozdrobieniem i wycinanie roślinności (dotyczy traw, trzcin, samosiejek drzew i krzewów), jednak nie rzadziej niż czterokrotne koszenie w ciągu roku (w terminach do 30 maja, do 15 lipca, do 30 sierpnia oraz do 15 października) z terenu zbiornika „Zesławice” wg orientacyjnej mapy terenu zbiornika „Zesławice .
- Dwukrotnie w ciągu roku oczyszczenie, udrożnienie i usuwanie namułu z dna rowów opaskowych zbiornika, przepustów pod drogami oraz studzienek drenarskich;
- Dwukrotnie w ciągu roku wykoszenie skarp koryta rzeki Dłubnia na odcinku na odcinku pomiędzy nasypem kolejowym a wlotem do zbiornika nr 1 w terminach do 31 czerwca oraz do 31 października;
- Usuwanie dwa razy w roku roślinności z dylatacji oraz betonowych elementów konstrukcji urządzeń wodnych (jazu, przepławki, ubezpieczeń niecki wypadowej zastawek i innych);
- Oczyszczanie urządzeń upustowych i przelewowych zbiornika oraz syfonu pod rzeką Dłubnia w rejonie nasypu kolejowego w razie potrzeby
- Usuwanie wraz z wywozem wiatrołomów i drzew powalonych przez bobry oraz wszystkich uszkodzonych konarów i gałęzi znajdujących się na drzewie jak i pod drzewem z terenu zbiornika oraz koryta rzeki Dłubnia powyżej zbiornika na odcinku od nasypu kolejowego do wlotu do zbiornika.
- Wykonywanie innych prac utrzymaniowych niezbędnych do prawidłowej eksploatacji i utrzymania zbiornika wraz z infrastrukturą;
Zakres remontów bieżących:
- Naprawa uszkodzeń spowodowanych wodami wezbraniowymi, krą lodową lub szkód spowodowanych przez ludzi.
- Drobne prace przy betonowych częściach budowli np.: zaprawienie ubytków betonu;
- Uzupełnienie brakujących na skutek kradzieży elementów poręczy;
- Usunięcie drobnych uszkodzeń skarp nasypów ziemnych;