Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie

Rewitalizacja i poprawa warunków geomorfologicznych rzeki Dłubni

Przetarg nieograniczony

Ogłaszający

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie

Marszałka J. Piłsudskiego 22
31-109 Kraków
tel.+48 12 62-84-303
0 dni 0 godziny 0 minuty 0 sekundy
  • Etap postępowania
    Otwarcie ofert
  • Numer postępowania
    K.ROZ.2710.72.2024
  • Klasyfikacja ofert
    brutto PLN
  • Powyżej progów unijnych
    Tak
  • Data publikacji
    22.07.2024 10:00
  • Termin składania ofert
    17.09.2024 10:00
  • Termin otwarcia ofert
    17.09.2024 11:00
  • Zgłoś udział w postępowaniu

Opis przedmiotu zamówienia

Przedmiotem zamówienia jest opracowanie koncepcji pn. „Rewitalizacja i poprawa warunków geomorfologicznych rzeki Dłubni”, stanowiącej pierwszy etap prac polegających na wykonaniu analiz przedprojektowych zmierzających do wskazania najkorzystniejszego wariantu działań renaturyzacyjnych. W ramach Koncepcji dla odcinka rzeki Dłubni od zbiornika Zesławice do ujścia do Wisły,  wykonana zostanie interdyscyplinarna analiza zlewni obejmująca m.in. zagadnienia przyrodnicze, hydrologiczne, społeczne, czy też administracyjne. Wynikiem prac nad przedmiotową Koncepcją będą zaproponowane warianty działań renaturyzacyjnych uwzględniające zarówno aspekty środowiskowe, jak i społeczne.

Koncepcja posłuży zdefiniowaniu optymalnego i możliwego do wdrożenia zakresu inwestycyjnego, wspierającego renaturyzację i poprawę warunków geomorfologicznych w dolinie rzeki Dłubnia na odcinku od zbiornika Zesławice do ujścia do Wisły. Poprawa warunków oznacza, że działania zaproponowane w koncepcji spowodują pozytywną zmianę jakości wód rzeki, czyli zmianę wskaźników biologicznych, hydromorfologicznych, fizykochemicznych i chemicznych determinujących stan/potencjał ekologiczny. Koncepcja wesprze zwiększenie bioróżnorodności w dolinie Dłubni na odcinku od zbiornika Zesławice do ujścia do Wisły oraz umożliwi jej wykorzystanie turystyczne i rekreacyjne.

Skrócony opis zadania: 

Etap I:

Zakres prac w ramach etapu I:

  1. Pozyskanie z RDOŚ / Urzędu Miasta Krakowa / innych organów wytycznych i wskazań do projektowania na przedmiotowym terenie.
  2. Charakterystyka i analiza zlewni Dłubni od zb. Zesławice do ujścia w zakresie:
    1. przyrodniczym w tym waloryzacja flory i fauny (awifauna-ptaki, teriofauna-ssaki, chiropterologia-nietoperze, herpetologia- płazy i gady, ichtiofauna-ryby, bezkręgowce wodne) – ich siedlisk oraz gatunków migrujących, określenie wymaganych działań ochronnych;
    2. hydrografii i hydrologii, w tym struktury sieci wszystkich dopływów, charakterystyczne przepływy i parametry jakościowe oraz wielkość przepływów nienaruszalnych, charakterystyka JCWP;
    3. jakości wód z uwagi na wartości graniczne elementów biologicznych, hydromorfologicznych, fizykochemicznych, priorytetowych oraz innych substancji zanieczyszczających (…)
    4. geologii i hydrogeologii, w tym charakterystyka występowania wód podziemnych i ich użytkowania oraz wskazanie współoddziaływań wód podziemnych z wodami powierzchniowymi rzeki Dłubni; charakterystyka JCWPd;
    5. warunków funkcjonowania ujęcia wód z rzeki Dłubni dla potrzeb zaopatrzenia mieszkańców Krakowa w wodę pitną, w tym ilości wód pobieranych z rzeki na podstawie aktualnych pozwoleń wodno-prawnych,
    6. geomorfologii, w tym analiza rzeźby powierzchni zlewni oraz ciągłości koryta rzecznego (dla wyodrębnionych 5 odcinków) dla sytuacji aktualnej (w korycie wskaźnik/metoda HIR) oraz historycznej (na podstawie analiz archiwalnej dokumentacji i map);
    7. budowli hydrotechnicznych, w tym przeprowadzenie szczegółowej inwentaryzacji istniejących obiektów, analizy ich stanu technicznego, przydatności i charakterystyki pracy oraz potencjalnego wpływu na ograniczenie migracji w korytarzu ekologicznym rzeki Dłubni;
    8. administracyjnym, urbanistycznym, krajobrazowym, planistycznym i zagospodarowania badanej zlewni wraz z analizą przyszłych zamierzeń inwestycyjnych na badanym obszarze. Wnioski z opracowania powinny zostać przekazane do Wydziału Planowania Przestrzennego UMK, zajmującego się planowaniem przestrzennym w mieście Krakowie;
    9. struktury własnościowej gruntów w sąsiedztwie omawianego odcinka Dłubni wraz z wytycznymi do regulacji stanu prawnego i regulacji przebiegu granic;
    10. uzbrojenia terenu i infrastruktury kolidującej z ciekiem i przyszłymi działaniami inwestycyjnymi;
    11. analizy historycznej mającej na celu odtworzenie dawnych przebiegów koryta w planie, lokalizacji dawnych obiektów wodnych (młynów, urządzeń hydrotechnicznych, mostów, stawów) oraz przebiegu, zasięgu i skutków historycznych powodzi. W analizie należy wykorzystać dostępne historyczne mapy i zdjęcia lotnicze, archiwalne projekty regulacji, projekty innej infrastruktury technicznej w dnie doliny, itp. Należy wskazać obiekty będące pod ochroną konserwatorską;
    12. stanu użytkowania wód ilościowo i jakościowo, w tym kompleksowa inwentaryzacja infrastruktury technicznej mającej wpływ na wielkość przepływów oraz stan jakościowy wód rzeki Dłubni. (…)
  3. Waloryzacja przyrodnicza, obejmująca florę, faunę (awifauna-ptaki, teriofauna-ssaki, chiropterologia-nietoperze, herpetologia- płazy i gady, ichtiofauna-ryby, bezkręgowce wodne) w rozpatrywanym obszarze. (…)
  4. Wykonanie badań pod kątem skali zanieczyszczenia wód w rzece Dłubni i osadów dennych w jej korycie oraz niekorzystnych oddziaływań z tytułu odprowadzanych ścieków komunalnych i przemysłowych, w tym wód pochodzących z przelewów burzowych z kanalizacji ogólnospławnej miasta Krakowa (…).
  5. Aktualizacja udostępnionego przez Zamawiającego, wykonanego w ramach obowiązujących map zagrożenia powodziowego podanych do publicznej wiadomości w roku 2020, hybrydowego modelu hydraulicznego 1D/2D dla rzeki Dłubni na odcinku od zbiornika Zesławice do ujścia o zrealizowane na tym odcinku inwestycje przeciwpowodziowe. (…).
  6. Opracowanie wyników prac przeprowadzonych w ramach etapu I.

Etap II:

Zakres prac w ramach etapu II:

  1. Wykonanie inwentaryzacji dendrologicznej wraz w waloryzacją zgodnie ze szczegółowymi zasadami ochrony drzew w inwestycjach na terenie GMK - zarządzenie nr 591/2024 Prezydenta Miasta Krakowa z dnia 26 lutego 2024 r. Opracowaniem należy objąć obszar rzeki Dłubni na odcinku od zbiornika Zesławice do ujścia w pasie nie mniejszym niż 20 m od cieku (dla nieobwałowanych odcinków rzeki) lub od cieku do wału przeciwpowodziowego (dla obwałowanych odcinków rzeki), będącego we władaniu Skarbu Państwa - PGW Wody Polskie oraz Gminy Miasto Kraków. W przypadku, gdy obwałowany jest tylko jeden brzeg, należy terasę po obwałowanej stronie zinwentaryzować do wału przeciwpowodziowego, natomiast po stronie nieobwałowanej w pasie nie mniejszym niż 20 m od cieku.
  2. Wykonanie operatu gospodarowania drzewami i krzewami zgodnie ze szczegółowymi zasadami ochrony drzew w inwestycjach na terenie GMK - zarządzenie nr 591/2024 Prezydenta Miasta Krakowa z dnia 26 lutego 2024 r.
  3. Zaproponowanie min. 3 wariantów możliwych działań renaturyzacyjnychi poprawy warunków geomorfologicznych rzeki Dłubni na odcinku od zbiornika w Zesławicach do ujścia do Wisły osobno dla każdego z 5 wytyczonych odcinków oraz wariantu preferowanego dla całego analizowanego odcinka rzeki Dłubnia tj. od zbiornika Zesławice do ujścia do Wisły (Ryc. 2).
  4. Określenie dla każdego z proponowanych wariantów (W1, W2, W3) dla wszystkich rozpatrywanych odcinków rekomendowanych działań wraz z ich szczegółowymi parametrami oraz szacunkowych nakładów inwestycyjnych i kosztów eksploatacyjnych. (…)
  5. Montaż w nurcie rzeki jednej stałej automatycznej stacji monitoringowej (odcinek 5) pozwalającej na pomiar (nie rzadziej niż raz na 2h) parametrów cieku (temperatura, tlen rozpuszczony, pH, przewodnictwo elektrolityczne, absorbcja UV przy 254 nm…).
  6. Organizacja spotkania z przedstawicielami Zamawiającego oraz przedstawicielami lokalnych samorządów i organizacji pozarządowych związanych z ochroną przyrody, na którym Wykonawca przedstawi i podda konsultacji wypracowane warianty koncepcji.
  7. Przeprowadzenie analizy kosztów i korzyści, która uwzględniać będzie czynniki społeczne i środowiskowe (w tym biologiczne, geomorfologiczne, fizykochemiczne i chemiczne) i dokonanie na jej podstawie oceny rozwiązań renaturyzacyjnych i poprawiających warunki geomorfologiczne, a następnie wskazanie optymalnego wariantu rozwiązań. Dokonanie oceny zgodności wariantu preferowanego z obowiązującymi na czas opracowania analizy dokumentami strategicznymi w gospodarce wodnej (RDW, aPGW, aPZRP, plany inwestycyjne, inne programy i strategie, w tym unijne, itp.). Optymalny wariant rozwiązań należy uzgodnić z Zamawiającym.
  8. Wykonanie modelowania hydraulicznego na zaktualizowanym modelu 1D/2D dla rzeki Dłubni, uwzględniającego zaproponowane rozwiązania i weryfikacja ich wpływu na zagrożenie powodziowe.
  9. Opracowanie wstępnego harmonogramu rzeczowo-czasowo-finansowego realizacji inwestycji dla wskazanego wariantu optymalnego wraz z podziałem na etapy dla każdego z odcinków rzeki Dłubni.
  10. Opracowanie wstępnego programu funkcjonalno-użytkowego oraz studium wykonalności dla wskazanego wariantu optymalnego z uwzględnieniem podziału na poszczególne odcinki rzeki Dłubni.
  11. Opracowanie założeń dla KIP lub raportu oddziaływania na środowisko, w zakresie potencjalnych oddziaływań realizacji projektu.
  12. Opracowanie metodyki dla monitoringu porealizacyjnego inwestycji, mającego ocenić skuteczność przeprowadzonych działań.
  13. Przygotowanie ostatecznej wersji opracowania (…)

Branże CPV

  • 71241000-9 - Studia wykonalności, usługi doradcze, analizy
  • 71311000-1 - Usługi doradcze w zakresie inżynierii lądowej i wodnej

Pliki do pobrania

Komunikaty zamawiającego

  • Data
  • Opublikowane przez
  • Treść
  • 16.08.2024 09:56:57
  • Marzena Pomorska

  • W związku ze zmianą treści SWZ dokonano zmiany terminu składania i otwarcia ofert na Platformie zakupowej.
  • 23.08.2024 08:54:47
  • Marzena Pomorska

  • W związku ze zmianą treści SWZ dokonano zmiany terminu składania i otwarcia ofert na Platformie zakupowej.
  • 03.09.2024 10:03:29
  • Marzena Pomorska

  • W związku ze zmianą treści SWZ dokonano zmiany terminu składania i otwarcia ofert na Platformie zakupowej.
  • 04.09.2024 08:58:59
  • Marzena Pomorska

  • W związku ze zmianą treści SWZ dokonano zmiany terminu składania i otwarcia ofert na Platformie zakupowej.
  • 11.09.2024 09:15:43
  • Marzena Pomorska

  • W związku ze zmianą treści SWZ dokonano zmiany terminu składania i otwarcia ofert na Platformie zakupowej.
  • 17.09.2024 09:27:31
  • Marzena Pomorska

  • Zamaiwjacy skorygowł opis na stronie

Informacja

Nie można wziąć udziału w postępowaniu. Minęły terminy przystąpienia.

Jestem nowym użytkownikiem i chcę korzystać z usług serwisu.

Zarejestruj się

lub załóż konto uproszczone i loguj się tylko przez link

Szybka rejestracja

Posiadam już konto

Przypomnij hasło Ponownie wyślij link aktywacyjny

Postępowanie prowadzone zgodnie z przepisami Ustawy Prawo Zamówień Publicznych.

do góry