Przedmiotem zamówienia jest zadanie pn.: „Utrzymanie wałów przeciwpowodziowych na terenie ZZ Sandomierz w latach 2025 -2027”
Część nr I – Teren Nadzorów Wodnych w Sandomierzu i Opatowie
Łącznie: wały p. powodziowe – 176,303km (175,201 km wg. MPHP), śluzy wałowe do nadzoru i obsługi – 79 szt. długość odpływów od śluz do konserwacji 5040 m (72 szt). Długość dopływów do śluz do konserwacji 720m - konserwacja na odcinku 10 m dla każdej obsługiwanej śluzy.
Część nr II - Teren Nadzorów Wodnych w Połańcu i Staszowie
Łącznie: wały p. powodziowe – 99, 962 km, śluzy wałowe i odpływy od śluz - 62 szt. Długość wszystkich dopływów i odpływów ze śluz 5494 mb
Część nr III – Teren Nadzoru Wodnego w Dąbrowie Tarnowskiej
Łącznie: wały p. powodziowe - 51,173 km, śluzy wałowe - 44 szt.
Długość wszystkich dopływów i odpływów ze śluz – 440 m + 1042,5 = 1 482,5 m.
W ramach utrzymywania w/w urządzeń (wałów p. powodziowych) do obowiązków Wykonawcy należy wykonywanie następujących prac i czynności, a w szczególności:
- Nadzorowanie i patrolowanie wałów przeciwpowodziowych i urządzeń wałowych zapobiegając przed niszczeniem, wypasaniem bydła i dewastacją tych urządzeń na przydzielonym odcinku.
- Wyposażenie pracowników - strażników wałowych w odzież i obuwie robocze (kurtka, spodnie, koszula, buty, gumiaki oraz kamizelki – z czytelnym napisem o treści „STRAŻNIK WAŁOWY” do użytku w czasie wykonywania obowiązków,
- Przekazanie Zamawiającemu bezpośredni kontakt telefoniczny do pracowników dozorujących wały przeciwpowodziowe,
- Wyposażenie pracowników w odpowiedni sprzęt w tym (kosa spalinowa, łopata, sztychówka, widły, siekiera, sekator, piła, grabie, odzież ochronna- rękawice, przyłbice, okulary ochronne, środki czystości, ubranie robocze, obuwie gumowe, wodery) oraz w niezbędne materiały eksploatacyjne do wykonywania zadania (farby, abizole, pędzle, uszczelki gumowe do wymiany, podręczne klucze, papier ścierny, rozpuszczalniki, smary, materiały pędne do sprzętu).
- Brać udział w okresowych przeglądach wiosennych i jesiennych wałów przeciwpowodziowych.
- Konserwacja wlotów dł. 10m i wylotów z ujściem do rzeki/potoku oraz odmulenie dopływów i odpływów od śluz wałowych na całym odcinku ( do ujścia do odbiornika)
- W zakresie utrzymania wałów rzeki Koprzywianki należy uwzględnić konieczność nawożenia nadbudowanej części wału nawozem fosforowo potasowym, raz w roku na początku sezonu wegetacyjnego. W dawkach właściwych dla gleb ubogich.
- Bezwzględne ręczne usuwanie wszelkich zauważonych młodych pędów drzew i krzewów oraz odrostów trzciny najlepiej poprzez wyrwanie z fragmentem korzeni o kłączy.
- Dwukrotne koszenie rowów dopływowych do śluz wałowych na długości 10 mb i koryt odpływowych ze śluz wałowych wraz z wygrabieniem na długości zgodnie z opisem pkt 2.1 Część I i 2.2 Część II oraz dla opisu pkt 2.3 Część III na całym odcinku koryt odpływowych ze śluz wałowych w terminach określonych przez kierowników nadzorów wodnych,
- Dwukrotne koszenie wokół znaków (słupków) kilometrażowych na wałach w terminach określonych przez kierowników nadzoru.
- Konserwacja i malowanie części metalowych śluz wałowych, rogatek wałowych, tablic ostrzegawczych i słupków hektometrowych na poszczególnych odcinkach wałów w tym również śluz w korpusie wału w komorach żelbetowych z zastawką naścienną zamykaną ręcznie za pomocą korby.
- Kontrola drożności przewodów przepustów wałowych, usunięcie śmieci, gałęzi, liści i innych różnych zanieczyszczeń spod klap, przewodów i przetamowań z odpływu i dopływu, odśnieżanie i odkuwanie lodu.
- Konserwacja i utrzymanie w sprawności mechanizmów zamykających zasuwy (poprzez zastosowanie odpowiednich smarów wraz z opuszczeniem i podniesieniem zasuwy celem uniknięcia korozji na śrubunkach) na przewodach przepustów wałowych (minimum 2 razy w ciągu roku)
- Poprawa ubezpieczeń na wlocie i wylocie przepustów,
- Wymiana na bieżąco zużytych lub uszkodzonych uszczelek przy klapach przepustów wałowych oraz opasek mocujących uszczelki
- Oczyszczenie schodów na skarpie wału, jak również na wlocie i wylocie przepustów, (jeżeli występują)
- Sporządzenie notatek z miesięcznego przeglądu zawierających między innymi datę przeglądu oraz spostrzeżenia i uwagi dotyczące stanu technicznego wału oraz wykaz zrealizowanych w czasie przeglądu prac. Notatki miesięczne powinny sporządzać na bieżąco podczas przeglądu osoby zatrudnione na stanowisku strażnika wałowego potwierdzając je własnoręcznym podpisem. Treść przedmiotowych notatek powinna być zgodna ze stanem faktycznym i potwierdzona przez przedstawiciela wykonawcy odpowiedzialnego za prawidłowe wykonanie umowy i notatki powinny być przedstawione Zamawiającemu jako element odbioru miesięcznego.
- Dokonywanie drobnych napraw ramp wałowych, ścieżek, przejść i objazdów rogatek, zasypywanie drobnych nierówności i kolein, lokalne stosowanie podsiewu nasionami traw i roślin motylkowych.
- Uzupełnianie drobnych ubytków betonu w konstrukcjach betonowych budowli.
- Wycinanie ciągłe na wałach i pasach ochronnych samosiejek drzew i krzaków.
- Rozrzucanie kretowisk i zasypywanie nor ziemnych w skarpach i koronie wału.
- Czynny udział w czasie akcji przeciwpowodziowej (współpraca ze sztabami antykryzysowymi).
- Zgłaszanie przypadków uprawy gruntu, sadzenia drzew lub krzewów na wałach oraz w odległości mniejszej niż 3 m od stopy wału.
- Wykonawca odpowiada za zbieranie śmieci z wałów przeciwpowodziowych oraz w ich bezpośrednim sąsiedztwie, a także za załadunek i wywóz zebranych nieczystości wraz z opłatami za ich utylizację – po stronie Wykonawcy.
- Wymienione powyżej prace i czynności należy bezwzględnie wykonywać z zachowaniem zasad i przepisów BHP.
- Bieżące informowanie kierownictwa właściwego Nadzoru Wodnego o stanie urządzeń wałowych i samego wału, w tym zgłaszanie wniosków odnośnie ewentualnych napraw nie objętych przedmiotem zamówienia przejazdów dróg przywałowych, ramp, korony i skarp (korpusu) wału.
- Stała dyspozycyjność przez wszystkie dni robocze w miesiącu w godzinach od 7:00 do 15:00 oraz przez wszystkie dni w miesiącu 24 godz. na dobę po wystąpieniu stanu alarmowego lub po ogłoszeniu stanu pogotowia przeciwpowodziowego i obserwowanie stanu wody na obwałowanych odcinkach rzek oraz natychmiastowe meldowanie o przyborach wód przekraczających stany ostrzegawcze do czasu jego odwołania
- Wykonawca winien dysponować środkami transportu dla osób nadzorujących pracę strażników wałowych oraz pracy komisji na czas odbiorów i przeglądów wałów
- Wykonawca winien każdorazowo – w pierwszy dzień tygodnia (roboczy) dostarczyć do godz. 10:00 – plan pracy na dany tydzień roboczy. Plan powinien zawierać dokładny opis czynności które mają być wykonywane przez strażników; miejsce wykonywania pracy (km wału od … do; km śluzy) oraz dokładne godziny i miejsce w których dany strażnik będzie obecny na wale – w celu umożliwienie jego kontroli przez pracowników NW lub ZZ. Plan powinien również uwzględniać wszystkie nieobecności, urlopy oraz zastępstwa.
- Kontrola i prawidłowego domknięcia się klap wałowy w przypadku nadejścia fali powodziowej, wezbraniowej – bez względu na porę dnia i nocy, dzień tygodnia (w tym dni wolne i świąteczne) oraz udokumentowanie tego faktu poprzez wykonanie odpowiedniej fotografii (telefonem itp.) a następnie dostarczonej jej do NW na żądanie.
- W przypadku podwyższenie się poziomu wody w rzece do stanu kiedy woda dochodzi do stopy wału (szczególnie przed nadejściem fali powodziowej) – patrolowanie wału w celu kontroli i nie dopuszczenia do powstania ewentualnych nor wykonanych przez bobry.
- Zabrania się wypalania traw na wałach, wlotach i wylotach przepustów wałowych!
- Zabrania się oprysku traw na wałach, wlotach i wylotach przepustów wałowych środkami chemicznymi ( niedopuszczonymi do kontaktu z woda typu „RANDAP” i podobne) ze względu na możliwość skażenia wód.
- Do Wykonawcy należeć będzie również obowiązek wykonywania okresowych- rocznych kontroli stanu technicznego wałów zgodnie z art. 62 ust.1 pkt 1 ustawy z dna 7 lipca 1994r. – Prawo Budowlane ( Dz.U. 2013, poz.1409 z późn. zm.) przez osoby posiadające uprawnienia budowlane do kierowania robotami lub projektowania w odpowiedniej specjalności. Obowiązek ten wynika również z ustawy Prawo wodne ( art. 189 ust.1 pkt 4), która nakłada na właściciela budowli piętrzącej, o piętrzeniu powyżej 0,5 m, obowiązek zapewnienia prowadzenia badań i pomiarów umożliwiających ocenę stanu technicznego oraz stanu bezpieczeństwa budowli. Wyniki pomiarów oraz bieżących analiz powinny znaleźć swoje odzwierciedlenia w sporządzanych przez Wykonawcę i przedkładanych Zamawiającemu corocznie protokołach z okresowych kontroli stanu technicznego.
- Strażnicy wałowi muszą być wyposażeni przez Wykonawcę w środki łączności – telefony komórkowe, a numery telefonów przedłożone w wykazach do poszczególnych Nadzorów Wodnych. Telefony komórkowe mają być wyposażone ponadto w aparaty fotograficzne umożliwiające robienie zdjęć i przesyłanie ich z terenu w każdym momencie na żądanie przedstawicieli Nadzorów Wodnych. Wszystkie koszty łączności komórkowej ponosi Wykonawca. Wykonawca robót wyposaży pracowników ponadto w odpowiedni sprzęt (kosiarka spalinowa, łopata, sztychówka, widły, siekiera, sekator, piła spalinowa, grabie, odzież ochronna, środki czystości, ubranie robocze, obuwie gumowe, wodery) oraz w niezbędne materiały eksploatacyjne do wykonywania zadania (farby, abizole, pędzle, uszczelki gumowe do śluz wałowych celem wymiany w razie potrzeby na bieżąco, podręczne klucze, kłódki, papier ścierny, rozpuszczalniki, smary, paliwo i oleje do sprzętu). Strażnicy wałowi mają obowiązek brać udział w okresowych przeglądach wałów przeciwpowodziowych. Wykonawca winien zabezpieczyć środek transportu dla pracy komisji na czas przeglądów wałów. Nadzór pracy strażników wałowych winien być wykonywany przez osobę wskazaną przez Wykonawcę przez wpisanie do umowy jako osobę odpowiedzialną za wykonanie prac zgodnie z umową.